Uważajmy na swoje jednoślady - złodzieje czekają na okazję - Aktualności - KPP Biłgoraj

Aktualności

Uważajmy na swoje jednoślady - złodzieje czekają na okazję

Rozpoczął się sezon rowerowy. Powinniśmy być ostrożni i w odpowiedni sposób zabezpieczać swoje jednoślady. Złodziej potrafi upatrzyć sobie właściciela jednośladu i obserwować go. Wystarczy wtedy chwila nieuwagi, a bardzo łatwo możemy stracić nasz pojazd.

Sezon rowerowy w pełni, słoneczne dni skłaniają do korzystania z jednośladów. Niestety policjanci obserwują również wzrost zgłoszeń dotyczących kradzieży rowerów. Pamiętajmy, że nie przymocowanie pozostawianego roweru, pozostawianie go „na chwilę” przed sklepem kusi potencjalnego złodzieja. Ważne jest także stosowanie solidnych zabezpieczeń piwnic i garaży w których przechowywane są nasze pojazdy.

Apelujemy do właścicieli jednośladów o rozwagę i ostrożność oraz właściwe zabezpieczenie pozostawianego mienia, dotyczy to w równej mierze terenów prywatnych posesji, jak również miejsc takich jak ulice, bramy wjazdowe do posesji, tereny placówek oświatowych, placów zabaw oraz innych podobnych miejsc. Policjanci przypominają, że w Komendzie Powiatowej Policji w Biłgoraju w każdy wtorek w godzinach 09:00 – 13:00 można zgłosić się z rowerem, dowodem tożsamości oraz dokumentem potwierdzającym, że jednoślad należy do nas i oznakować swój pojazd.

Pamiętajmy, aby zminimalizować ryzyko kradzieży roweru należy przestrzegać kilku zasad:

  • Nie pozostawiajmy swojego jednośladu bez opieki w miejscach o dużym nasileniu ruchu takich jak okolice sklepów, bazary, dworce.
  • Zostawiając rower, hulajnogę, skuter na przykład przed sklepem, blokiem zawsze zamykajmy swój jednoślad na tak zwaną „blokadę” i miejmy go zawsze na widoku. Czasami nawet najprostsze zabezpieczenie potrafi złodziejowi utrudnić kradzież.                                            
  • Zanotujmy markę i typ roweru. Pamiętajmy aby sprzedawca wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru, który kupujemy. Możemy oznaczyć go swymi inicjałami lub znakiem czy symbolem co ułatwi rozpoznanie jednośladu.
  • Zwróćmy także uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu nieznajomych ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo lub czego szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd tych osób. Nasze spostrzeżenia mogą być bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych złodziei. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienia nas samych lub sąsiadów, zadane pytania mogą spłoszyć potencjalnego złodzieja.

Policjanci ostrzegają również przed tym, aby nie dawać się przejechać swoim rowerem osobom obcym. Nie kupować okazjonalnie roweru od nieznajomej osoby ponieważ taki rower może być kradziony. Jeśli już jednak dojedzie do kradzieży należy zgłosić się na Policje. Jeśli skradziony rower zostanie znaleziony jest szansa, że do wróci do właściciela. Ważne jest to aby znać jego markę, typ i numer fabryczny. Możemy też sfotografować rower. To także może pomóc Policji go zidentyfikować.

młodszy aspirant Joanna Klimek