Uważajmy na oszustwa dotyczące niedopłaty za prąd! - Aktualności - KPP Biłgoraj

Aktualności

Uważajmy na oszustwa dotyczące niedopłaty za prąd!

Data publikacji 28.05.2021

Czujnością i zdrowym rozsądkiem wykazał się mieszkaniec powiatu biłgorajskiego, który nie dał się nabrać na informację o odłączeniu prądu. Nie po raz pierwszy oszuści próbują podszyć się pod Polską Grupę Energetyczną. Rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS z informacją o planowanym wyłączeniu prądu i linkiem przekierowującym do uregulowania rzekomej zaległości. Ostrożność 38-latka uchroniła go przed utratą pieniędzy.

Do biłgorajskiej komendy zgłosił się wczoraj 38-letni mieszkaniec naszego powiatu. Mężczyzna powiadomił policjantów, że otrzymał na swój numer telefonu komórkowego wiadomość SMS o treści „PGE: Na dzień 27.05.2021 roku zaplanowano odłączanie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3.46 złotych.” W wiadomości podany był także link. Na szczęście mężczyzna zachował zdrowy rozsądek nie otworzył podesłanego linku. Postanowił jednak sprawdzić swoje rachunki i zadzwonić na infolinię PGE. Tam dowiedział się, że jest to próba oszustwa. Bez wątpienia gdyby skorzystał z podesłanego linku mógłby stracić pieniądze zgromadzone na koncie. Policjanci poszukują oszustów i apelują o zachowanie spokoju i rozsądku w przypadku otrzymania takiej lub podobnej wiadomości.

Przypominamy, że pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn. Policjanci apelują aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Jeśli otrzymamy SMS o zaległości i mamy wątpliwości czy tak jest faktycznie skontaktujmy się z usługodawcą przez infolinię i potwierdźmy, że faktycznie mamy jakieś zadłużenie. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności online a także o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji.

młodszy aspirant Joanna Klimek

  • napis nie daj się oszukać