Oszustwa podczas kupna i sprzedaży przez Internet - Aktualności - KPP Biłgoraj

Aktualności

Oszustwa podczas kupna i sprzedaży przez Internet

Data publikacji 19.07.2021

Prawie 3 tysiące złotych z rachunku bankowego straciła 50-letnia mieszkanka Biłgoraja podczas internetowej sprzedaży. Otworzyła przesłany link do płatności i uzupełniła swoimi danymi. Zamiast wpłaty na rachunek bankowy straciła pieniądze. To tylko jedno z oszustw do jakich doszło w weekend na terenie powiatu biłgorajskiego.

W sobotę do biłgorajskiej komendy zgłosiła się 50-letnia mieszkanka Biłgoraja, która straciła z konta bankowego prawie 3 tysiące złotych. Została oszukana podczas sprzedaży on-line. Na portalu internetowym wystawiła do sprzedaży fotel, za  kwotę 700 złotych. Bardzo szybko w tej sprawie skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Kobiety ustaliły szczegóły transakcji. Płatność miała być dokonana za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. 50-letnia Biłgorajanka otrzymała link, po jego otwarciu, zgodnie z instrukcją, wpisała swoje dane i dane karty kredytowej. Po chwili otrzymała na telefon sms z 3 kodami, które przekazała  kobiecie.  W pewnym momencie pokrzywdzona zorientowała się, że coś jest nie tak i zablokowała rachunek bankowy. Niestety z konta osoba  nieuprawniona zdążyła już wypłacić prawie 3 tysiące złotych.

Tego samego dnia oszustwo zgłosiła 35- letnia mieszkanka  Biłgoraja. W czerwcu na stronie sklepu internetowego dokonała zakupu bransolety na kwotę 140 złotych. Po dokonaniu płatności oczekiwała na przesyłkę. Poszkodowana próbowała kilkakrotnie kontaktować się telefonicznie z pracownikiem sklepu celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Niestety kontakt się urwał ze sprzedającym. Kobieta nie otrzymała zamówionego towaru, ani zwrotu pieniędzy.

Oszukany został również 43-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj. W połowie maja zamówił na portalu internetowym elektronarzędzia w postaci szlifierki kątowej i wiertarki udarowej na łączną kwotę  250 złotych. Korespondencję ze sprzedającym prowadził za pośrednictwem komunikatora internetowego. Po wpłaceniu na konto pieniędzy za zamówione przedmioty kontakt ze sprzedającym urwał się.

Apelujemy o zachowanie ostrożności we wszelkich transakcjach internetowych. Przede wszystkim stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w sytuacjach, gdy nieznana osoba wysyła nam link, który otwiera stronę, gdzie mamy podać swoje dane lub dane z karty płatniczej.  Może to być próba oszustwa, która finalnie doprowadzi do wyprowadzenia z konta naszych oszczędności. Korzystając z sieci pamiętajmy, że przestępcy też użytkują Internet. Ostrożnie należy również podchodzić do ofert darmowego przekazania bardzo atrakcyjnych przedmiotów, jedynie za opłacenie kosztów dostawy. Oferty takie należy dokładnie sprawdzić. Przed dokonaniem transakcji należy dokładnie sprawdzić również adresy otrzymanych linków.

sierż. szt. Joanna Pilarska