Aktualności

Chciał zarobić na inwestycjach, stracił ponad 50 tysięcy złotych

Data publikacji 19.09.2022

53 -latek chciał zainwestować swoje oszczędności w internecie. Za namową fałszywego doradcy wpłacał na wskazane konta kolejne kwoty. Wkrótce okazało się, że zamiast zysków, poniósł straty sięgające ponad 50 000 tysięcy złotych.

Mieszkaniec powiatu biłgorajskiego zgłosił się na policję informując, że stracił ponad 50 tysięcy złotych podczas inwestycji. Podczas przeglądania stron w Internecie zainteresował się ofertą inwestycji w waluty, gdzie zysk miał być generowany z różnic kursowych poszczególnych walut. Bardzo szybko skontaktowali się z nim fałszywi doradcy finansowi, którzy mieli mu pomagać przy inwestycjach.

Mężczyzna zaczął wpłacać pieniądze na wskazane konta. Dopiero gdy próbował wypłacić pieniądze okazało się, że nie ma takiej możliwości. W  ten sposób stracił ponad 50 000 złotych.  Wyjaśnieniem sprawy zajmą się teraz śledczy.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i rozwagi w wszelkiego rodzaju transakcjach i inwestycjach internetowych. Oszuści wykorzystują niewiedzę, naiwność, brak zabezpieczeń w komputerach czy łatwowierność osób korzystających z sieci. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy od samych jej użytkowników. Nie pomogą nam żadne zabezpieczenia systemowe jeżeli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku.

Poniżej kilka zasad bezpieczeństwa, o których warto pamiętać, aby nie paść ofiarą oszustów podczas transakcji internetowych:

• zawsze sprawdzaj podmiot, który reprezentuje rozmówca - zweryfikuj opinie o nim w Internecie, wpisując w  wyszukiwarce nazwę podmiotu z różnymi hasłami pomocniczymi np. "oszustwa", "wiarygodność" lub "opinie";
• nie instaluj oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku; nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, zastanów się i nie ulegaj presji;
• nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami ani wysokimi zarobkami;
• nigdy nie klikaj w nieznane linki;
• nie instaluj nieznanych aplikacji w telefonie ani innych urządzeniach, na których obsługujesz swoją bankowość internetową;
• nie udostępniaj danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową, nie podawaj haseł, pinów, ani kodów dostępu.

aspirant Joanna Klimek

  • grafika prezentująca oszustwa komputerowe. Ręka wychodząca z ekranu zabiera kartę bankomatową drugiej ręce
Powrót na górę strony