Aktualności

Dąb Pamięci aspiranta Policji Państwowej Wacława Wolanina

Data publikacji 19.09.2022

W miniony piątek w Szkole Podstawowej nr 5 imienia Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju, odbyła się ceremonia, podczas której posadzony został Dąb Pamięci. Uroczystość miała upamiętniać ofiary zbrodni dokonanej wiosną 1940 roku przez Sowietów na polskich oficerach, funkcjonariuszach oraz przedstawicielach polskiej inteligencji. Dąb został poświęcony aspirantowi Policji Państwowej Wacławowi Wolaninowi zamordowanemu w Twerze w 1940 roku. W uroczystości wziął udział młodszy inspektor Marek Jamroz - Komendant Powiatowy Policji w Biłgoraju, który uczestniczył w posadzeniu drzewa.

Szkoła Podstawowa nr 5 imienia księdza Jana Twardowskiego dołączyła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń...ocalić od zapomnienia”. W piątkowe przedpołudnie przy budynku szkoły posadzony został Dąb Pamięci poświęcony zamordowanemu w 1940 roku aspirantowi Policji Państwowej Wacławowi Wolaninowi.


Wacław Wolanin urodził się 26 września 1891 roku w Biłgoraju. Od 1 sierpnia 1919 roku był funkcjonariuszem Policji Państwowej w Zamościu, gdzie przez wiele lat pełnił służbę w Wydziale Śledczym. W 1923 roku ożenił się i miał jednego syna. 1 stycznia 1928 roku został odznaczony Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, a w późniejszym czasie Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.  Po 13 września 1939 roku jako funkcjonariusz Policji Państwowej został ewakuowany na wschód. W Tarnopolu został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i osadzony w obozie w Ostaszkowie. Został zamordowany strzałem w tył głowy w Twerze na przełomie kwietnia i maja 1940 roku. Wacław Wolanin jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii. 10 listopada 2007 roku został pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.


W uroczystości sadzenia Dębu Pamięci brała udział społeczność biłgorajskiej „piątki” oraz zaproszeni goście wśród, których był Burmistrz Miasta Biłgoraj Pan Janusz Rosłan oraz młodszy inspektor Marek Jamroz – Komendant Powiatowy Policji w Biłgoraju.


aspirant Joanna Klimek

  • Komendant podczas uroczystości, w tle uczniowie
Powrót na górę strony