Aktualności

Wszedł w podesłany link i stracił 17 tysięcy złotych

Data publikacji 24.02.2023

38 – latek chciał sprzedać przez internet części samochodowe i wszedł w podesłany mu przez oszustów link. W efekcie podstępu z jego konta „zniknęło” prawie 17 tysięcy złotych. Przypominamy, że niezależnie od tego czy kupujemy czy sprzedajemy w internecie, nie otwierajmy podesłanych nam od nieznajomych linków i nie podawajmy żadnych danych.

Wczoraj do policjantów zgłosił się 38-latek z powiatu biłgorajskiego, który kilka dni wcześniej na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych wystawił do sprzedaży części samochodowe. Za pośrednictwem komunikatora skontaktował się z nim mężczyzna zainteresowany zakupem. Podesłał mu link za pośrednictwem, którego 38 – latek miał otrzymać pieniądze. Mężczyzna po wejściu w link został przekierowany na stronę banku. Sądząc, że loguje się do bankowości elektronicznej podał swoje dane. Okazało się jednak, że zamiast otrzymać przelew, z jego konta przelano prawie 17 tysięcy złotych.  

Po raz kolejny apelujemy, aby podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, zachować szczególną ostrożność. Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków lub sklepów. Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Nigdy nie korzystajmy z linków podsyłanych nam przez nieznajomych! Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.


aspirant Joanna Klimek

  • palec dłoni na pulpicie telefonu
Powrót na górę strony