Aktualności

Debata Społeczna „Chroń swoje pieniądze przed oszustami”

Data publikacji 01.03.2023

Wczoraj w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się debata społeczna, której tematem przewodnim były kwestie różnego rodzaju oszustw oraz możliwości zabezpieczenia się przed takimi przestępstwami. Policjanci przekazali również informacje dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji "Moja Komenda" i zachęcali zgromadzonych do korzystania z możliwości jakie oferują nam mobilne aplikacje.

Wczoraj o godzinie 15:00 dzięki gościnności Dyrektora Biłgorajskiego Centrum Kultury Pana Stanisława Kowalczyka w sali konferencyjnej odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Biłgoraju wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Biłgoraju Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta oraz Dyrektor Rynku Banku Pocztowego Panią Elżbietą Flak.


Swoją obecnością zaszczycili nas Pani Poseł RP Beata Strzałka, Starosta Powiatowy Pan Andrzej Szarlip, Burmistrz Miasta Biłgoraj Pan Janusz Rosłan, Prokurator Ireneusz Gmyz, przedstawiciele samorządów, mieszkańcy powiatu oraz lokalne media. Uczestników debaty przywitał Komendant Powiatowy Policji w Biłgoraju mł. insp. Marek Jamroz, obecni byli również Naczelnik Wydziału Prewencji biłgorajskiej komendy podinsp. Wojciech Bobko i policjanci.


Mł. asp. Joanna Pilarska zaprezentowała uczestnikom spotkania specjalnie na tą okazję przygotowaną prezentację multimedialną zawierającą między innymi dane statystyczne dotyczące przestępstw. Omówiła poszczególne metody działania oszustów, najczęściej stosowane przez nich legendy, a także sposoby jakimi w prosty sposób możemy ustrzec się przed utratą oszczędności. Następnie głos zabrał prokurator Ireneusz Gmyz, który omówił możliwości jakimi dysponują organy ścigania w wykrywaniu sprawców oszustw oraz najnowsze metody jakimi posługują się tego typu przestępcy. Prokurator podkreślał, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i uczulał na daleko idącą ostrożność.


Kolejnym prelegentem była Pani Elżbieta Flat, która przestrzegała przed nieostrożnymi zachowaniami związanymi z obsługą kont i kart bankowych, a także zaprezentowała nowoczesne zabezpieczenia jakie oferuje bank. Na uczestników debaty czekał również stolik kawowy i poczęstunek przygotowany przez Panią Dyrektor.


Następnie głos zabrała Pani Poseł Beata Strzałka, która zachęcała zgromadzonych do korzystania w ogromu wiedzy i porad zaprezentowanych przez prowadzących.  
Na zakończenie spotkania uczestnicy podzielili się swoimi spostrzeżeniami, nie zabrakło pytań na które odpowiedzi udzielali prelegenci.

Policjanci zachęcali również uczestników debaty do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji  "Moja Komenda", która zawiera dane teleadresowe wszystkich komend i komisariatów w kraju oraz dzielnicowych odpowiedzialnych za poszczególne rejony.

aspirant Joanna Klimek

  • ulotki przygotowane na debatę
  • uczestnicy debaty
  • policjanci i uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
  • debata
  • uczestnicy debaty społecznej
Powrót na górę strony