Aktualności

Oszustwo przy sprzedaży mebli przez Internet

Data publikacji 21.03.2024

34-latek z powiatu biłgorajskiego chciał sprzedać przez Internet stół z krzesłami, niestety po skorzystaniu z podesłanego linku z jego konta wypłacono pieniądze. Mężczyzna stracił ponad 7 500 zł. Przypominamy, że niezależnie od tego czy kupujemy czy sprzedajemy w Internecie nigdy nie otwierajmy podesłanych nam od nieznajomych linków i nie podawajmy żadnych danych.

Zgłosił się do nas 34 – letni mieszkaniec powiatu, który wraz z partnerką na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych wystawił do sprzedaży stół i krzesła. Bardzo szybko para otrzymała wiadomość od rzekomego nabywcy wraz z informacją, że po meble przyjedzie kurier. Następnie na podany przez nich mail otrzymali wiadomość z linkiem po otwarciu którego zostali przekierowani na stronę z ikonami różnych banków. Po wybraniu właściwego sądząc, że logują się do bankowości internetowej podali hasło i numer karty, a następnie wpisali otrzymany SMS-m kod weryfikacyjny. Wtedy zauważali podejrzane transakcje na koncie. Z konta mężczyzny oszuści zaczęli wypłacać pieniądze. 34 – latek skontaktował się z bankiem w efekcie czego udało się zablokować dwa przelewy. Niestety stracił ponad 7, 500 złotych.

Apelujemy, aby podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, zachować szczególną ostrożność. Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków, firm lub sklepów. Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Podobnie jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę gdzie mamy podać swoje dane nie róbmy tego!  Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

aspirant Joanna Klimek

Powrót na górę strony