Aktualności

Bezpieczna Wielkanoc

Data publikacji 28.03.2024

Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełniących wtedy służbę to jednak czas intensywnej pracy. Na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych – wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne.

Jak co roku policjanci w okresie przedświątecznym jak i w trakcie Świąt Wielkanocnych będą czuwać nad bezpieczeństwem. W najbliższych dniach kiedy jesteśmy zajęci zakupami i przygotowaniami do świąt nie zwracamy większej uwagi na otoczenie, dlatego przypominamy o kilku zasadach, które mogą uchronić nas przed przykrymi sytuacjami.

W sklepach, na targowiskach, a także w kościołach występują duże skupiska ludzi. Niestety sprzyja to wzmożonej działalności złodziei kieszonkowych. Niejednokrotnie sami często powodują tzw. ,,sztuczny tłok”, a wszystko po to by łatwiej mogli dokonać kradzieży. Dlatego też nie nośmy przy sobie dużej gotówki, a jeśli już rozłóżmy pieniądze w kilku miejscach. Korzystajmy z bankomatów usytuowanych w miejscach ruchliwych i oświetlonych, w żadnym wypadku nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej. Podczas robienia zakupów proponujemy aby panie nie wkładały torebek do sklepowych wózków lub koszy, najlepiej trzymać torebkę pod pachą lub przed sobą, z kolei panowie nie powinni trzymać portfeli w tylnej kieszeni spodni.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć przed wyjazdem swoje mieszkanie. Warto poprosić zaufanego sąsiada o to by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie.

Pamiętajmy również o kilku podstawowych zasadach na drodze, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta. Każdy kierowca powinien dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Lepiej dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie. Ponadto przypominamy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach. Pod żadnym pozorem nie wsiadamy za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Pamiętajmy, że kierując pojazdem jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie ale i za innych uczestników ruchu drogowego.

Życzymy Bezpiecznych i Radosnych Świąt Wielkanocnych.


aspirant Joanna Klimek

Powrót na górę strony