Wakacyjne spotkania z dzielnicową
Sierżant sztabowa Anna Wolanin z biłgorajskiej komendy spotkała się z dziećmi spędzającymi czas na półkolonii oraz z seniorami z Domu Kombatanta. Tematem spotkań było bezpieczeństwo najmłodszych podczas trwających wakacji oraz różnego typu oszustwa na które najbardziej narażeni są seniorzy.
Dzielnicowa z biłgorajskiej komendy sierżant sztabowa Anna Wolanin odwiedziła dzieci spędzające czas na półkolonii na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju. Dzieci w wieku 7 – 12 lat miały okazję porozmawiać z policjantką o bezpieczeństwie podczas wakacji.
W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” dzielnicowa wyjaśniała zasady bezpiecznego zachowania nad wodą. Tłumaczyła także jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Omówiła niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać na najmłodszych podczas wakacji zarówno w miejscu zamieszkania, wypoczynku na wsi jak i na drodze oraz przedstawiła sposoby ich uniknięcia.
Przypomniała jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Szczególnie teraz kiedy podczas wakacji na drogach panuje wzmożony ruch. Omówiła zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię i promowała noszenie odblasków. Oprócz zasad bezpieczeństwa omówiła sytuacje w jakich młodzi ludzie powinni korzystać z numeru alarmowego 112. Ponadto odpowiadała na pytania dotyczące pracy policjantów. Młodzi ludzie mogli również obejrzeć policyjny radiowóz oraz sprzęt wykorzystywany przez mundurowych w codziennej służbie.
Z uwagi na fakt, że wciąż w zdarzają się przypadki oszustw na „wnuczka”, „policjanta” czy „urzędnika”, ofiarami których zazwyczaj padają osoby starsze dzielnicowa wspólnie z policjantką z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii młodszą aspirant Joanna Pilarską spotkały się z rezydentami biłgorajskiego Domu Kombatanta.
Policjantki omówiły metody jakie najczęściej stosują oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy oraz wyjaśniły jak się zachować w przypadku kiedy podejrzewamy, że mamy do czynienia z naciągaczem. Ostrzegały przed ofertami zakupu za bezcen czy telefonicznymi prośbami o pieniądze od osób mogących się podszywać pod członków rodziny. Uczulały seniorów na zachowanie czujności i weryfikowanie takich próśb.
Przypomniały seniorom również o tym, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy danych takich jak nasze loginy lub hasła do kont.
aspirant Joanna Klimek