Zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych!
Przed nami Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. To czas kiedy odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Pamiętajmy, że do takich wyjazdów należy się odpowiednio przygotować. Apelujemy o ostrożną i rozsądną jazdę. Zadbajmy również o to, by nie paść ofiarą przestępców.
Przed nami Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Jest to czas kiedy na drogach panuje wzmożony ruch. Nad bezpieczeństwem podróżujących na drogach powiatu biłgorajskiego będą czuwać policjanci ruchu drogowego wspomagani przez funkcjonariuszy z innych pionów. Mundurowi będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych takich jak przekraczanie dozwolonych limitów prędkości, wymuszanie pierwszeństwa czy nie zachowanie ostrożności. Policjanci zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów. Piesi i rowerzyści w trosce o własne bezpieczeństwo powinni zadbać o odblaski. Posiadając jakikolwiek element odblaskowy, po zmroku jesteś widoczny dla kierującego z odległości przynajmniej 150 metrów.
W pobliżu nekropolii zmieniona zostanie organizacja ruchu, będziemy pomagać kierowcom, a w razie potrzeby kierować ruchem. Jak co roku planowane jest jednostronne zamknięcie ulicy Zielonej w Biłgoraju. Już od godzin popołudniowych w środę 30 października do 4 listopada wjazd w ulicę Zieloną będzie możliwy tylko od ulicy Lubelskiej. Ponadto zwracajmy uwagę na znaki drogowe zlokalizowane w obrębie cmentarzy szczególnie B-36 „Zakaz zatrzymywania się” i B-2 „Zakaz wjazdu”.
Pamiętaj!
-
Za kierownicę wsiadaj będąc trzeźwym i wypoczętym. Zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów. Na drodze unikaj ryzykownych manewrów, zachowuj bezpieczne odległości od poprzedzających pojazdów. Stosuj się do obowiązujących znaków na drodze.
-
Podczas porządkowania grobów nie zostawiaj, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Złodziej tylko na to czeka.
-
Wybierając się na groby, nie zabieraj większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze, jeżeli pozostawisz je w domu.
-
Zadbaj o bezpieczeństwo osób nam towarzyszących - dzieci oraz osób starszych. Bardzo ważną i pomocną rzeczą będzie założenie na nadgarstku dziecka czy seniora tzw. opaski niezgubki bądź umieszczenie kartki w ubraniu z numerem telefonu zagubionej osoby.
-
Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważaj na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni.
-
Zabezpiecz swoje mieszkanie. Wychodząc, sprawdź czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włącz alarm, jeśli taki posiadasz.
Bądźmy czujni, jeżeli cokolwiek wzbudzi naszą niepewność oraz zburzy poczucie bezpieczeństwa, zadzwońmy na Policję.
aspirant Joanna Klimek