KWP: 10 grudnia – Dzień Praw Człowieka
Corocznie 10 grudnia obchodzony jest na świecie Dzień Praw Człowieka – jako Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku). Mając na uwadze realizowaną od lat współpracę między lubelską Policją a instytucjami działającymi na rzecz ochrony praw człowieka dzisiaj odbyła się debata - Prawa Człowieka w Praktyce Działań Policji. Uczestnicy rozmawiali o prawach człowieka w kontekście cudzoziemców i cudzoziemek.
Dzień Praw Człowieka to święto obchodzone corocznie 10 grudnia, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. W dokumencie spisano postulaty, o które człowiek walczył od setek lat. Każdy z nas powinien mieć zagwarantowane prawo do życia, wolności myśli, sumienia i wyznania. Każdy z nas powinien móc swobodnie głosić swoje poglądy i opinie bez względu na ich treść i formę. Nikt nie ma prawa traktować nas w nieludzki sposób i poniżać. Tymi zasadami kierowali się obrońcy praw człowieka na całym świecie. 10 grudnia poświęcony jest obrońcom praw człowieka walczącym o poszanowanie praw człowieka.
Mając na uwadze realizowaną od lat współpracę między lubelską Policją a instytucjami działającymi na rzecz ochrony praw człowieka dzisiaj odbyła się debata - Prawa Człowieka w Praktyce Działań Policji. To projekt, który z jednej strony służy edukacji, a z drugiej pozwala na analizę monitowanych i zgłaszanych przez społeczeństwo potrzeb.
Dzisiejsze spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy ul. Bernardyńskiej 3 w Lublinie. Osoby biorące udział w debacie rozmawiały o prawach człowieka w kontekście cudzoziemców i cudzoziemek. Uczestnikami spotkania byli: Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ds. Ochrony Praw Człowieka podinsp. dr Edyta Naja, Pani Anna Szadkowska – Ciężka zajmująca się polityką wsparcia cudzoziemców i cudzoziemek w Urzędzie Miasta w Lublinie, Prezeska Stowarzyszenia Homo Faber Pani Anna Dąbrowska oraz Pan Piotr Skrzypczak, policjanci z jednostek terenowych, którzy pełnią funkcję liderów praw człowieka oraz cudzoziemcy i cudzoziemki.
Celem dzisiejszej debaty była wymiana doświadczeń w zakresie działań przestrzegania i propagowania praw człowieka. Był to również moment podsumowania wspólnie podejmowanych inicjatyw, a także wypracowanie kierunków działań na kolejny rok. Wspólne przedsięwzięcia przyczynią się do efektywnego propagowania praw człowieka.
K.K.