Biłgoraj: Widzisz zagrożenie – zareaguj i odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie lubelskim funkcjonuje od 14 września ubiegłego roku. Od tego momentu mieszkańcy naszego powiatu mogą na bieżąco informować Policję o zagrożeniach występujących w danym rejonie. Dzięki takiej współpracy wspólnie możemy wpływać na bezpieczeństwo w powiecie biłgorajskim . Dziękujemy i zachęcamy do dalszego korzystania z tego narzędzia.
14 września 2016 roku w województwie lubelskim zostało uruchomione nowe narzędzie informatyczne - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tego dnia każdy mieszkaniec regionu może sam zadbać o bezpieczeństwo, zareagować na zagrożenia i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Można też sprawdzić czy w jego okolicy zamieszkania jest bezpiecznie. Na mapie znajdują się informacje dotyczące wybranych kategorii przestępstw, a także zagrożeń w ruchu drogowym.
Od początku roku 2017 na terenie powiatu biłgorajskiego zostało wprowadzonych 281 zgłoszeń, z tego 163 zostało potwierdzonych. Największa ilość zgłoszeń dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a konkretnie nieprawidłowego parkowania. Łącznie w tej kategorii wpłynęło 163 zgłoszeń, z czego 96 zostało potwierdzonych. Przykładem takiego potwierdzonego zgłoszenia była informacja naniesiona na mapę wskazująca na nieprawidłowe parkowanie w Biłgoraju na ul. Lubelskiej . W trakcie weryfikacji policjanci ujawnili w tym miejscu ponad 6 nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Kolejne częste zgłoszenia w zakresie ruchu drogowego to przekraczanie dozwolonej prędkości. Otrzymaliśmy 69 takich zgłoszeń, z czego 57 zostało potwierdzonych. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m. in.: spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, miejsc grupowania się nieletnich, złej organizacji ruchu drogowego, żebractwa, niewłaściwej infrastruktury drogowej, używania środków odurzających, aktów wandalizmu czy nielegalnych rajdów samochodowych.
Warto przypomnieć, że za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w jego okolicy. Następnie te sygnały są przez Policję weryfikowane. Jeśli zagrożenie zostanie potwierdzone, Policja wprowadzi je wprost na mapę. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach mogą znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące także niższych szczebli podziału terytorialnego, takich jak np. osiedli.
Podczas korzystania z mapy należy jednak pamiętać, że nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
M.S.