Aktualności

Biłgoraj: Czad - cichy zabójca

Data publikacji 21.02.2018

Trwa okres zimowy, a co za tym idzie palenie w kominkach, piecach, czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych. Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera tragiczne żniwo. Policjanci apelują o przestrzeganie zasad, które mogą uratować życie.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest niebezpieczny?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

PAMIĘTAJMY! niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym przez człowieka jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Po drugie blokuje dostęp tlenu do organizmu, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

- przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych

- użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia

- stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu;

- nigdy nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,

- w przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, często nowe okna są bardziej szczelne od poprzednich i mogą pogarszać wentylację,

- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu

- często wietrzyć pomieszczenie,

- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:

  • zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza;
  • wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej;
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
  • nie wpadać w panikę, kiedy znajdziemy osobę z objawami zaburzenia świadomości w pomieszczeniach w których najczęściej dochodzi do zaczadzenia takich jak kuchnia, łazienka lub garaż należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy i powiadomić służby ratownicze.

PAMIĘTAJMY! Czasami odrobina przezorności może uratowań nam życie !

 

JK

Powrót na górę strony